Konstantinopolis Antlaşması 1700

CONSTANTINOPLE PEACEFUL SÖZLEŞME

1700 313 yıl önce Konstantinopolis barış anlaşması imzalandı ve bu, Peter I.’nin Azak kampanyalarının bir sonucu oldu.

Yüzyı bir buçuk yıldır Rusya ve Türkiye nispeten barışçıl bir ilişki sürdürdüler. Ama 1696 yılında uzun bir kuşatmadan sonra genç Çar Peter liderliğindeki Rus ordusu, Don alt ulaştığında Azak Türk kalesini baskın Azak Denizi’ne uzun zamandır beklenen erişimi bulunamadı sahip. Azak de Kazanma mümkün Voronezh’nin tersanelerde Rus filosunun inşasını ve Rusya ilk deniz üssü dönüştürülmüştür çok eski Türk kale başlatmak için yapılmış.

Zaferden ilham alan Peter, 1697-1698 yıllarında Avrupa’ya yaptığı yolculuk sırasında mücadeleye devam etmek için müttefik bulmaya çalıştı. Ancak, Avrupalı ​​güçlerin Akdeniz ve Balkanlar’da kendi çıkarları vardı.

Genç kral Azov Rusya Denizi erişimi elde denizlerin özgürlüğü getirmedim anlaşılmaktadır: Karadeniz ve Boğaz – Çanakkale Avrupa ülkelerine dünyanın okyanuslar ve ticaret yollarının Rus çıkış filosu mahrum Türk ellerinde kalmıştır. Şimdi Petrus’un tüm dikkati İsveçlilerin Baltık – “Fiefdom” e geçti.

Baltık’taki aktif operasyonlara geçmeden önce, çarın güneyde sessiz bir sırt bulması ve Türkiye ile barışı tesis etmesi gerekiyordu. konsey emelian Ukraintseva (yaklaşık 1654-1706), deneyim hizmet kırk yıllık deneyimli bir diplomat sırası katip Büyükelçileri liderliğindeki barış görüşmelerine atanan Karmaşık görevler. Huzurun hızla ele geçirilmesi için Peter, taviz vermeye hazırdı. Türkiye, Akdeniz’deki mücadeleyle ilgili olarak, Rusya’yla barışa da eğildi.

Konstantinopolis Emelyan Ukraynalılar 3 Temmuz 1700 ve Türk padişahın Sadrazam Nikolas Mavrokordatos Rusya ve Osmanlı Porte arasındaki metinler tez ateşkesi alışverişinde bulundu. Ateşkes, ülkemize Baltık’ta eylem özgürlüğü sağlayan otuz yıl boyunca sonuçlandırıldı.

Anlaşmaya göre Azak, Taganrog, Pavlovsky ve Miuss’un bitişik toprakları ve kaleleriyle Rusya’ya çekildi. Dinyeper bölgesindeki Türk kaleleri tasfiye edildi.

Zaten kralın kararının yaz sonunda, İsveç ile savaş için hazırlıklara başladı – Narva seçildikten ilk grev kale amacı, duvarları olan Kuzey Savaşı (- 1721 1700) başladı. Türkiye ile Konstantinopolis ile imzalanan barış, Rusya tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını sağlamıştır.