Rusya’da beyaz hareket

“Vestnik Pervopohodnika” N44 dergisinin yayınlarına göre

Yazarın fikri, yazı işleri müdürünün görüşüyle ​​örtüşmeyebilir, ancak bütün olarak, Beyaz Hareketi katılımcılarının ruh halini gösterir.

BEYAZ HAREKETİ veya Gelibolu koltuğunun tarihi
Biz kimiz? Nereye gidiyoruz Geçmişte ne oldu? Buna bir cevap vermeliyiz. Biz beyaz denir. Ne zaman beyaz yırtık çizme ilk soğukta, çölde çamurun içine yürüyen, elinde tüfeği ile bu ergen denilen bir, omzunun üzerinden bir tuval çantası,? Ne için? Onlar beyaz oldukları için mi? Beyaz rüyanın onları çekip çekmediği ve dışarı çıktığı zaman zayıflamış ve düşmüş mü? Düşmanlar bizi beyaz çağırır. Tarih bu adı bizim için saklar.
Bizim ismimizin bizim görevimizi üstlendiğini düşünüyoruz. Beyaz olmalıyız. Beyaz rüyamız çok iyiydi. Rusya’da acı çok büyük. Beyaz maddeden çok fazla yatırım yaptık.
Yalnızız, cahil, anlamsız, yabancı ve düşman insanlar arasında bozkırda kaybettiğimiz üç bin Kuban kampanyası ne kadar yalnız kaldık.
Biz azız. Ama bizde, beyaz rüyamda ruhlarını atmak için bizim saflarımızda olanların hepsi. Ve bizde bizden daha fazla güç olduğunu hissediyoruz.
Bu soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Beyazın sıcak savunucuları var, muhalifler de var, aynı zamanda uzlaşmaz düşmanlar da var.
Son zamanlarda basında Ilyin, beyaz ordusu hakkında devletin önemi hakkında konuştu. İtirazlar ve cevap makaleleri vardı. Paris’te, Milyukov ayrıca, beyaz hareket sorunuyla ilgili çok sayıda itiraza neden olan kapsamlı bir rapor hazırladı. Bu soru, görünüşe göre, birçok endişe. Ve Miliukov’un uzun süredir bizi ölü görmesine rağmen, bizi unutamaz. Ve şimdi yine bize dönüyor, sanki yine yaşıyormuşuz gibi. Daha önce yapmadığı itiraflar bile yaptı ve söylemediğini söyledi. “Beyaz hareketten kopma” dedi Miliukov, ve demeden önce: “Ölüler ölüleri gömsün.” Daha önce, açıkça itiraf en azından, “Beyaz Ordu sadakat, disiplin, görev, yasa, ahlak, din, devlet fikrini tanık” kabul etti.
O, tüm beyaz hareketin, nereden geldiğini ve ne olduğuyla ilgili tarihsel bir genel bakış sundu.

Beyaz rüyandan beyaz gerçekliğe dönmeye de çalışacağız.
“Birazdan sözünü edeceğim, Milyukov’un Beyaz hareketinin yetmezliği, Beyaz Ordu iyi işe yarayabilir ki yokluğu nedenleri üzerinde, diyor. Üç ana nedeni: 1), yetersiz ve zamansız açtı dar bencil düşünceler müttefiklerine yardım; 2) hareket içindeki reaksiyon elemanlarının kademeli olarak güçlendirilmesi; 3) ikinci nedenin bir sonucu olarak, kitlelerin beyaz hareketteki hayal kırıklığı. ”
Benim için, beyaz hareketin başarısızlığının içsel nedenlerine işaret edeceğim. Milyukov’un belirttiği ilk gerekçeyle ilgili olarak, herhangi bir anlaşmazlık yoktur. İkinci ve üçüncü yanlıştır. Beyaz Ordu beyaz diktatörlük olmadığı için zaferle sona ve ona devrim tarafından şişmiş merkezkaç kuvvetleri, ortaya engelledi ve tüm unsurları devrimi ile ilişkili ve ondan kırmadı vermedi. Beyaz hareketin başarısızlığının iç sebebi burası.
Tıpkı Miliukov gibi, şimdiki anı anlamak için geçmişe bakmaya çalışacağım.
Devrim aniden meydana geldi, aniden, katılımcıların bile yaptıkları şeyi anlamadılar. Hepsi sürpriz tarafından alındı. Ancak psikolojik bir atılım – akıllarda bir devrim – St. Petersburg’daki Şubat günlerinden daha erken bir zamanda gerçekleşti. Devrim savaşa neden oldu. Bu, savaş nedeniyle, vatansever gelen, kitlelerin psikolojik çalkantı kamu duyguları tepelerini ortaya çıktı. Devrim Sturmer Bakanlığı, ifadeleri ve hatta asil takımını protesto kamu kuruluşlarının bir dizi Protopopov Shcheglovitov alt koyu kulis etkisi ile temsil devrimci, hükümet karşıtı mercilerdi Devlet Duması’nın konuşmalar, ifade. Hoşnutsuzluk ve protesto ruhu geniş kamusal çevrelere nüfuz etti, mahkeme alanlarını en imparatorluk ailesine bile ulaştı. Devrimin ilk vuruşu Purişkevich’in bir vuruşuydu ve ilk kan Rasputin’in kanıydı.
Bu sebeple Petersburg’daki huzursuzluk, yiyecek eksikliğiydi, bir anda Rus tarihinde en büyük olaya dönüştü. Hükümet düştü, çünkü kimse onu korumak istemedi.
Yönetim Kurulu Başkanı ve geçici komitesi olan Devlet Duması bir araya gelerek otorite ile devrimci hareketi destekledi. Bu çok önemliydi – isyan bir darbeye dönüştü.
Sovereign’ın tahttan vazgeçmesi, zorunluluğunu kabul eden tüm komutanların yorumlarını izledi. feragat gerekliliği tanıma sadece nedenle bir zaferle sona savaşı getirmek mümkündür inancından ortaya çıktı.
“Rusya’nın kaderi, bizim kahraman ordusunun şeref, halkın refahı, bitirmek için maliyeti ne olursa olsun savaşı getirme değerli vatan talebin tüm geleceği” Görevinden feragat etmek İmparator söyledi.
“Bizim yakın birlik ve zafer hızlı başarı için Halk bütün güçlerin dayanışma insanları tahliye edin ve Devlet Duması mutabık Rus devletinin el çekmeden yararına olan ve vicdan Rus pochli biz görev hayatında bu belirleyici günlerde üstün güce uzandı tanıdı.”
Monarşi devrilmiyordu. Savaşın sonunu – – yeni hükümeti monarşi kendisi Rusya’nın kaderini ve büyük ulusal sorunun uygulanmasını emanet, gitmişti.
Büyük Rus İmparatorluğunun dizginlerini böylesine zor ve kritik bir zamanda alan yeni bir hükümet nasıldı?

Geçici hükümet, meşru geçen İmparator Michael elinden gücünü algıladıkları, hiçbir hükümet yoktu, bu bireylerin bir gruptu. Onlar gücün ne anlayamadık, çalıştırmak olamazdı ve kendilerine verilen bütün sorumluluğu anlamıyorum.
Geçici Hükümet İşçileri Kurulu ve Asker Vekilleri ile Devlet Duma Komitesi üyelerinden bir anlaşma sonucu kurulmuştur. Bu taahhütlerini imzalamak, iktidara geldi ve hemen hükümet gücünün imtiyazlarını zayıf elinden elinden almayı amaçlayan devrimci grubun eline düşmüştür.
bir taahhüt rezerv taburu vzbuntovavishihsya Petrograd garnizonu çekilme değil yapınız, Geçici hükümet devrimi öncesinde teslim oldular.
Devlet Duma devrim yoluna girişti ve savaş uğruna, vatansever motifler Petrograd’da devrimi yol açmıştır. Bu eğilim vatansever, sosyal çevreleri katıldı. Devlet Duma ordularının komutanları güvendim. İmparatorun tahttan çekilmesi zafer elde etmek mümkün olduğu kadar çabuk aynı amaç için takip edilmiştir.
hepsi için aldatılmak.
devrim ve savaş – iki efendiye hizmet etmek imkansızdı. Zamanla hükümet devrim uğruna savaşın nedenini ihanet etti. Baştan çıkarma serap devrim harikaydı. Devrim, büyük ve kansız görünüyordu. Hiç kimse onun korkunç sonunu önceden gördü. Geçici hükümet gerisinde ve önümüzdeki devrimci hareketin acele korkuyordu. Tüm devrim yukarıda yapılmıştır. bir gerçeği işaret etmek yeterli olacaktır: Suçlular hapisten ve tüm polis tahsil cepheye gönderildi. Dahası, bütün yönetim tahrip edilmiş bir kalem inme, kırsal ve kentsel tüm kamu kurumları, bütün sipariş yönetimi.
Paris ya da Londra’da, hükümet buna rağmen ayakta olabilir eğer sıkıca Batı Avrupa medeniyetinin oluşan böyle bir şey yapıp yapmadığını bilmiyorum. Hepimiz bile ne yaptıklarını anlayan yaptık.
demagojiyle politikası başladı, sonunda, bildirimleri, vaat, vaat olmadan kamu konuşmalar, mitingler, konuşmaların politikası: çiftçi – Kara, iş – sekiz saatlik iş günü, demokratik çevreler – özgürlükler eteklerinde – özerklik. Her şey kitleleri cezbetmek için devreye getirildi.
Ama önemli olan – devrimci hükümet ordusunu ele geçirmek zorunda kaldı; zafer durumunda yapabilen bir reaksiyon kuvveti olarak korkusu devrimi ezmek için. Yüksek komuta korkar, memur korkuyorlardı.
Onlar tehdit olarak gördü.
Aynı demagoji ve ordu başladı yüzden. Ordunun demokratikleşme, “asker ve sivil haklar”, tüm komiteler, komisyon, toplantıdan bütün bu demagoji, asker ve subayların kitleler flört ve kışkırtma Rus ordusunun sonunda yaymak.
Tüm daha çirkin görevlileri tam sadakat kalması oldu. Geçici hükümet İmparator onun yetkisi almıştır. Bu meşru bir otorite idi. Ve o askeri itaat olarak alışık itaat etti.
Boşuna ve sesini, Genel Denikin’le getireceğini boşuna, Genel Alekseev savaşan boşuna, boş yere Generaller Dragomirov, Gurko ve diğerlerini protesto etti. Bunların zapodazrivali reaksiyonda ve çıkarılır. Generallerin yeni bir tür devrimci eğilimler bağlıdır. eski rejimin gayretli hizmetçileri devrim uşakları vardı.
Brusilov bulundu.
Basit, dürüst Rus subay uğradığı Un, korkunç. Denikin söylediği gibi bir Rus subayının ruhunda tükürmek – Bırak asker kitleleri azaltıldı karşı yaptığı otoritesi zedelenen, ast askerlerin itaat çıkardı, o kalabalık memnun etmek zorunda kaldı, o bir halkın düşmanı sergiledi. Ve ağlamak için, gidip ölmek ve ülkeleri için ve devrim için ölmeye mecbur kendi zorbalık tüm bu horlamayı, hakaret, arasında yer aldı: “devrim kaydet”. Rus düşünce sağlar.
devrim için tüm gerekçesi zaferdi. Bütün bu acılar, bütün bu acımasız adaletsizlik, tüm demagoji kendine kazanmak için bir bahane bulabiliriz. Sadece bir kazan Kazanma tüm suçları bir devrimi kapsayacak.
Ama zafer değildi. savaş alanından asker yozlaşmış kütlesinin Utanç verici uçuş, Stanislav’ın ve Tarnopol içinde Kaluga’da utanç verici resim pogromlar, – o devrimin, demagoji sonucu ve ordunun demokratikleşme bahar günleri sonu oldu.
“Suçluluk Bolşevikler, kendi ceza propagandası düşüyor.” Deyin Ve Bolşeviklerin kapılarını açtı kim? Kim yaptı, hiçbir şey onlar açıkça silahlı isyana kaldırdı bile, hiçbir şey yapmadı? Cezaevinden liderlerinin kim içeri?
açıklama için hükümetin zayıflığı yatar, ama onun yalanlarına.
Biz fro tek devrimci unutmadık. Hükümette Zimmerwaldis olduğunu, Chernov’un olduğunu unutmadık.
Bolşevizm, Rus devriminin derinliklerinde idi, Lenin’in henüz Petrograd’da görünmediği zaman zaten belirgindi.
İmparator’un sözleri, bu vazgeçme sözleri, bu devrimin üzerinde yüreksiz bir karardır. Bu sözlerin, insan vicdanını kaybetmemiş herkes için ses çıkarması gereken şiddetli bir suçlamadır.
Beyaz hareketin nereden geldiğini.
Ordu için açık bir mücadele başladı. Yüce baş komutanı General Kornilov, taleplerini dile getirdi. Devletin bir tarafında ya da diğerinde olması gerekiyordu. Diktatörlüğe ihtiyaç vardı. Fakat Kerensky, diktatör olmayacağını ve General Kornilov’a ilk sırada yer vermek zorunda kalacağını hissetti. Dolayısıyla hileler, mazeret, karar verme gecikmeler, Kornilov, nihayet Bolşevik ayaklanmasının silahlı kuvvetin bastırılması ve devrimi, zeka, provokasyon değersiz yöntemleri kırmak için güç kaybetme korkusu ve, Kornilov ihanet ile görüşmelerin.
en ağır hakaret Rus ordusu – Kerenski, Kerenski, başkomutan zafer kazandı.
Ama Kerensky’nin günleri numaralandı. Eylül başında Genel Kornilov Bykhov hapsedildi ve Ekim ayı sonunda, Kerenski Kış Sarayı’ndan kaçmıştı.
Bykhov hapishanesinde beyaz bir hareket doğdu. Bu devrim hükümeti tarafından ihanet Rus ordusunun en iyi generallerin kalabalığın kötüye devrimin Rus subay öğrenilen dayanılmaz ağrı ortaya çıktı.
2
Petrograd, savaşmadan Bolşeviklere teslim oldu. Kerensky hükümetinin savunması için kimse kalkmadı.
Neredeyse kalabalığın sokaklarında parçalara ayrılan tutuklananlar, Peter ve Paul Kalesi’ne kadar eşlik ettiler. Fakat Moskova’da Bolşeviklere inatçı direniş verildi. Kafanın başında Aleksandrovsky okulunun öğrencileri, öğrencileri, gençleri ve öğrencileri katıldı. Moskova nüfusunun kütlesi pasif kalırken, ya her iki tarafın da bir parçası olmadı. Gençler kahramanca savaşmış, ama tüm hayranları, ve özellikle onların liderleri oldu: Moskova askeri bölge komutanı Kerenskiy’in belediye bir himayesindeki ve üye Rudnev Prokopoviç hükümet. Bolşeviklerle bir anlaşmaya girdiler ve mücadeleyi durdurdular.
Sosyalist psikolojinin bir özelliği olan bir olgu not edeceğim. Kapitülasyondan sonra, Prokopovich Alexandrovsky Okulu’na çöp kutusuna teşekkür etmek için geldi – ne düşünüyorsun? – Geçici hükümete sadakat için. O ıslık sesleri ve sağır edici bir ağlama ile karşılandı.
Sosyalist üstlerin askeri gençlerle tam olarak yanlış anlaşılması ve parçalanması, Moskova’daki silahlı mücadelenin ilk deneyiminin başarısızlığının sebebiydi.
Bolşevik darbesinden sonra, Don için mücadele dönemi başlıyor. Novocherkassk istasyonuna yakın bir arabada sivil giysilerdeki General Alekseev, etrafındaki askeri gençleri parası olmadan topladı.
İki yüz bin subay ve öğretmenleri var. Hepsi Barochnaya Caddesi’ndeki revirde bir binaya yerleştirildi. İçeriği için, Rostov’un zengin yardımcısına mektuplar yazıyor, silahları için Don hükümetinden tüfek ve makineli tüfekler için yalvarır. Rus ordusunun baş eski komutanı ikiyüz Harbiyelilerin içeriğinin bakımında dalmış zaman masanın üzerine eğilerek eski general giyen gözlük, dikkatlice her kuruşa akışını hesaplanan zamanda, o hayatının en büyük anlaşma yaptı.
Beyaz hareketin Bykhov hapishanesinde ortaya çıktığını söyledim. Bütün beyaz hareket Kornilov, Denikin, Markov, Lukomsky ve diğer Bykhov mahkumlarının isimleri ile ilişkilidir. Hepsi Don’da görünür.
o zaman düşüncelerini henüz üst ve birlik Milyukov’un oldu ayırt değildi doğrulamak için şöyle der: “Kornilov başka Cumhuriyetçi, Alekseev’in hala Savinkova tavsiye tanıtır.”
General Kornilov’un bir Cumhuriyetçi olup olmadığını bilmiyorum, ama o zaman o bir karşı-devrimci olduğunu biliyorum. Genel Kornilov onun şüpheleri ve don çevrelerin korkularına ilham ve sadece generaller Denikin, Markov ve diğerleri gibi Novocherkask durdurmak için değil istendi. Devrimin getirdiği kargaşa hala çok büyüktü.
Benzer şekilde, Genel Alexeyev Savinkova tavsiye koymak onu etkisiz hale getirmek için değil, bozmak için bu iddialı bir anlaşma başlar izin vermek için bir akraba bir ruh olarak değil, vb. Bu gerçek Milyukov tarafından iyi bilinmektedir.
kimsenin aklı söylemek ki, bu nedenle, gerekli değil, ilk Genel Alexeyev ve General Kornilov Rus patriotami.Oni ordusu için savaşan ve onlar anda Rusya’da hükümetin gelecekteki biçimiyle düşünmemeye düşünmüyordu idi.
Her ikisi de, vatanseverler olarak karşı-devrimcilerdi. Devrimde vatansever çevrelerin aldatıldığını söyledim. Sadece bazıları için, aldatma uzun zamandır açığa çıkarıldı, ve diğerleri hala anlayamıyor ve anlamak istemiyor. Miliukov’un ya General Kornilov ya da Alekseev’i anlamadığı gibi, o da ilk Kuban kampanyasının önemini anlamayı başaramadı.
düşmeye hazır, en umutsuz insanları ilham üç yıl boyunca, ordu kahramanca ruhuna solunur Kuban step, zam, üç bin hala hayatta hafızadır en şaşırtıcı terörle mücadele Bolşevizm, zam, yorgun ayakları üzerinde yükseltir Zam Bu kampanya şu şekilde tahmin ediliyor: “Muharebe hayatının etkisi altında psikoloji deforme oluyor. Askeri unsurun siviller üzerindeki üstünlüğü, taktiksel güdülerin yeterince anlaşılmayacağı, basitlikle bağlantılı olan yaratılır. ”
Beyaz hareket öncelikle bir askeri kampanya, ordu için bir mücadele ve bu nedenle askeri unsurun baskın olması gerekiyor. Kuban kampanyasında hepsi sıradan askere dönüştü. Herkes görevini yaptı. Bu, tüm anlam ve mükemmel bir yeteneğin tüm büyüklüğü. Kornilov’un kararlılığı ve iradesi, onun kahramanca ölümü, General Markov’un cesareti ve Alekseev’in yüksek otoritesi, insanlar tek bir çözülmez bütüne birleştirildi. Partizan ayrılıkları Rostov’dan doğdu, ordunun güçlü çekirdeği Don’a döndü. kavga ahlaki ilkeleri ortaya çıktı: sadakat, disiplin, görev, onur, devrimde paramparça kan ve eylemli yeniden geliştirdi.
Ve beyaz hareketin bütün görevi, ordunun ve devletin tek başına inşa edilebileceği bu güçlü muhafazakâr ilkeleri korumak ve korumaktır.
3.
Bolşevik darbesinden sonra Rus ordusu gitti; o, asi askerlerin tutarsız kitle idi yağma ve kalabalık yoluna çıkan tüm yıkıcı, eve gitmek için acele yağma.
Ordu gitmişti, Rusya artık değildi. Eski Rus İmparatorluğu’nun toprakları yabancı yabancı güçlerin mücadelesi için bir arenaya dönüştü. Almanlar, Avusturyalılar ve Fransız İngilizlerin ardından müttefikleri ve doğuda Japon imha ve eski Rus İmparatorluğu’nda hakim olmaya başladı. Almanlar, tıpkı Kiev’de usta oldukları gibi, Moskova’da ustalardı.
Moskova yakınlarında, Alman savaş esirleri tarafından toplanan bütün bir organ vardı. Mirbach Kontu, Bolşeviklerin, kiralanan hizmetkarlar olarak Berlin’in iradesini istemeyerek yerine getirmesi emrini verdi ve imha etti.
Almanlar Almanlar Moskova’da ellerini tuttu, Yaroslavl, Murom, Rybinsk ve Vladimir ayaklanmayı bastırdı.
Avusturya-Alman birliklerinin Güneyde Rostov-on-Don on ilin geniş toprakları ve Transkafkasya bütününü işgal etti. İlk başta Ukraynalı memnun oldu ve daha sonra Alman süngüleriyle Kiev’de hetman Skoropadsky kuruldu. Mumm ve Tarla Mareşal Eichhorn, yaratılan Ukrayna’nın Almanlarının kaderinin şefiydi.
O dönemde müttefik güçlerin politikası neydi? “Rusya fiyat Kendine düşman bir kısmını saptırmak gerekir ne olursa olsun bir çeşit” – yani Müttefikler doğru Milyukov’un işaret nasıl görevini koymak budur. Bu amaçla, Müttefikler ilk Bolşeviklere ile uzlaşmak için girişimde ve sonra, Brest Litovsk sonra, onlar hakkında bir fikir var “Doğu Ev cephesinde.” Moskova çevresinde Yaroslavl, Vladimir ve diğer şehirlerde bir dizi ayaklanma. İsyan müttefiklerinin yardımıyla dayanan ve diğerlerinin hatalardan kanını ödenen umutsuz girişim katılan Rus subayların kitle imha için bu tek ipucu. Aynı zamanda, Volga üzerindeki anti-Bolşevik hareket yükseliyor.
Rusya’nın içinde olan dış güçlerden biri Çekoslovak kolorduydu. Kraliyet hükümeti hala savaş esirlerine tarafından düzenlenen, iyi donanımlı ve Rus para silahlı, vücut, kardeş Slav halkının silahlı güç olarak, Bolşeviklerin devrilmesinde önemli bir rol oynayabilir ve henüz o trajik yol açtı Beyaz hareketi için en yıkıcı rolünü, oynadığı Amiral Kolçak’ın sonu.
Çekler eylemler, hem de diğer müttefikleri Rusya halkına özverili yardım sağlamak için hiç arzu vardı çünkü bu gerçekleşti. Sosyalist Komitesi Led, Çekoslovak Kolordu daima, Brest Litovsk sonra, Bolşevikler açıkça Almanlar Rusya’yı fethetmeye yardımcı bir kuvvet ama hiçbir şey haline sanki iç Rus işlerine müdahale etmekten kaçındı. Çekoslovak Kolordu kendini yapılan ve yüzünden devreden çıkartmak için emir verdi Bolşeviklerin, eylemleri mücadelede yer aldı ve Çeklerin sonraki tüm davranışı daha Rusya’nın pahasına ve ötesinde Vladivostok yoluyla edinilen tüm dışarı zengin alabilirsiniz gerçeğine indi değil. Kısacası, Çekler bencil çıkarları peşinde, öteki müttefik olarak aynı şekilde hareket ve Rusya’yı gibnuvshey yardımcı reddetti.
Müttefikler herhangi yoktu, kuzeydeki isyanı ve Volga hareketini, ancak güneyde savaşan Gönüllü Ordusu, yardımını destekledi.
Alman ordusunun yenilgisinden sonra resim hemen değişir. Novorossiysk Körfezi’nde, İngiliz donanmasının Çanakkale Boğazı’nı geçtiği günlerde, bu hoşgörüyü hatırlıyorum. Uzun zamandır beklenen yardım alacak, böylece selflessly gönüllü ordusu, Müttefikler için tüm sadakatini kazanmak için emin görünüyordu ve bizim zaferimiz emin görünüyordu. Prestij müttefikleri – İkinci Dünya Savaşı galipleri – mücadele onların maddi ve araçlar kendilerine düşen en ufak çaba Rusya’yı kurtarmak için yeterli olacağını o kadar büyüktür ki, o kadar büyük oldu.
Rusya’nın güneyini işgal eden Avusturyalı-Alman birlikleri sınırlarından çekildi. Kırk milyon insanın nüfusuyla geniş bir bölge hiçbir silahlı kuvvet olmadan kaldı. Rusya’nın bütün güney anarşi sardı, ve korunan kimse, Bolşeviklerin istilasına maruz kalacağı belliydi. için, Genel Berthelot, Romanya, Transilvanya ve güney Rusya’da müttefiklerin ordularının Başkomutanı, Odessa, Sevastopol, Kiev, Kharkov, Donets Havzası, Don ve Kuban işgal etmek Fransızca ve Yunanca 12 tümen taşımak için bir söz verdim, böylece açıkça farkında Müttefik asker gönderme gerekliliği Gönüllü ve Don ordularına kendilerini daha sağlam bir şekilde örgütleme ve geniş aktif operasyonlar için özgür olma imkânını vermek.
doğuda Müttefik kuvvetlerin 29 Ekim inci Komutanı General Franchet Genel d’Espere Erdélyi yazdığı, Rus yetkili: “Her zaman sadık ve sadık müttefiki olmuştur Fransa, adına layık unutmayacağız ve Rus gönüllü ordusu terk edeceğinden emin olun”

Bu sözler nasıl yerine getirildi? Odessa’da 4 Aralık iniş Fransız ve Yunan birlikleri indi. Ocak ayında, Sevastopol, Kherson ve. Nikolaev, ancak daha da ilerlemeye devam etti.
Olması gereken bir şey oldu. İlk eşkıya çetesi ve onlardan sonra ve Bolşevik birlikleri, Kharkov, Ekaterinoslav, Kiev yakalanan bölgeyi sular altında ve Odessa’ya hareket etmeye başladı
Don Kazakları, yardım almaksızın yorgun on iki aylık mücadelesi, zayıflatmak ve taze Bolşevik kuvvetlerinin baskısı altında çekilmeye başladı. Novocherkassk tehdit edildi.
Boşuna, General Franchet d’Espere ve Paris’e ve Mareşal Fosh’a yapılan bir dizi temyizde General Denikin yardım istedi. O, cevap vermedi ve Müttefiklerin planlarının ve niyetlerinin ne olduğunu bile söylemedi.
Odessa’da dört ay kalmış olan Fransız birlikleri, Mart ayının son günlerinde aniden şehri terk etti. Böylelikle Fransa’nın sadık müttefiklerini terk etmemesi için vaat ettiği yardım sona erdi.
Odessa felaketi – Güney Rusya’daki beyaz hareketin başarısızlığının temel sebebi burada yatıyor. General Denikin bütün bu geniş bölgeyi onun oldukça önemsiz güçlerini kazanma görevi olmadan önce güney Rusya’da müttefik kuvvetler tarafından planlanan ders planı başarısız olduktan sonra. Beş yüz bin Avusturya-Alman askeri, düzeni destekledi ve Rusya’nın güneyini korudu. Gönüllü ordusu saldırıya başladı, neredeyse 40.000 süngere ve sabara sahipti. Bir dizi savaşta, Kızıllar, gönüllülerin sıra dışı stresi ve cesaretiyle boğulmuştu. Kharkov, Ekaterinoslav, Poltava, Kursk ele alındığında, Orel Biz Bolşevikleri yenmek mümkün, ama biz uzay fethetmek için koyamadık. Engin cephedeki ince gergin bir birlik zinciri, taze Bolşevik rezervlerinin saldırısına dayanamadı ve aynı anda arkadaki soyguncu saldırılarını bastırdı.
Bina doğal olarak çökmüş sağlam bir temel olmadan aceleyle yukarı doğru dikildi.
Müttefiklerin tüm diğer politikalarıyla kendimi ilgilenmeyeceğim. Bilindiği: ve kendi amaçları için Rus güç ve Rus kanı kullanmak yalnızca niyet belirlendi Kırım, kendi politikaları – Varşova kurtuluşu – ve onların politikaları gelecekteki yönü ve yakınsama, anlaşmalar doğrultusunda ve son olarak, Bolşeviklerin tanınması. Evet, müttefikler, kendi hizmet politikaları, beyaz hareketi yok etti ve böylece Rusya’yı mahvetti.
Bu politikanın değerlendirilmesinde iki görüş bulunmamaktadır. Auber Lozan sürecinde adı geçen sadece kelime vermek için: “Görmüyor musun, – Ober dedi – Avrupa’da herhangi utanç kaybetmeden önce ahlaki yetmezliği Conradi izinde yürümeye, insan vicdanı kimin kurtardığını her Rus yapar?”.
Belgrad, 1924. N.N.Lyvov.
(Sondaki)